Jak koupit byt za 24 hodin a nespálit se

Kamarád mi teď vyprávěl příběh, jak si před pár týdny koupil nový byt. Není to jeho první byt, ale přesto si na něho musel skoro 2 roky počkat. Při dnešních cenách bytů se není čemu divit. Podívejte se, jak neuvěřitelně rychle musel jednat, a jaké problémy musel řešit.

Pokud se chcete vyhnout nejčastějším chybám při koupi bytu, můžete si zdarma stáhnout praktický návod tady. >>

Jak dnes koupit byt za dobrou cenu?

Najít byt za zajímavou cenu je v dnešní době velmi těžké. Aleš žije v Brně a koupil tam už několik bytů na investici. Má nastavené filtry na realitních portálech, aby do e-mailu pravidelně dostával jen relevantní nabídky. Jsou to většinou byty 1+kk nebo 2+kk v širším centru Brna.

Na nějaké slevy v dnešní době prodávající pochopitelně neslyší. Když se proto náhodou objeví zajímavá cena už v inzerátu, není na co čekat. A na jednu takovou nabídku Aleš narazil.

Byt a jeho cena

Aleš našel starší byt v osobním vlastnictví 1+1 s výměrou 30 m2. Byl orientovaný do tichého vnitrobloku se zahradou a tramvajová zastávka do centra Brna byla vzdálená jen 2 minuty od domu. Majitelka bytu žila v Rakouska a nechala se zastupovat realitní kanceláří.

Nabízená cena byla 1.600.000 Kč. Ve srovnání s ostatními byty ve stejné lokalitě byla nabízená cena o přibližně 20 % nižší, což je 400.000 Kč.  A teď si představte ten fofr, když narazíte na takový byt. To se zájemci jen hrnou.

Kdo má připravené peníze, vyhraje

Aleš je cash kupující. Na koupi bytu nepotřebuje hypotéku, což je první předpoklad k tomu, aby vás prodávající nevyřadil z okruhu zájemců hned v prvním kole.

Pokud hypotéku potřebujete, můžete si ji vyřídit předem. Postup najdete v tomto článku. >> V očích prodávajícího budete mezi těmi, kdo už má skutečně připravené peníze a placení nebude problém.

A pokud si potřebujete nezávazně zjistit, kolik vám banky půjčí právě dnes, odbornou pomoc najdete tady. >>

Prohlídka bytu a dohoda na podpisu rezervační smlouvy

V den zveřejnění inzerátu zavolal Aleš makléřce a dohodl si prohlídku hned na druhý den brzy ráno. Zájemců bylo logicky hodně. Bál se, aby ho někdo nepředběhl.

Byt byl přesně podle jeho představ. S koupí bytu mu vždy pomáhá jeho otec, který se stará o právní věci. Prověřil zápisy v katastrech, aby měli jistotu, že na bytě neváznou žádné exekuce, zástavní práva apod.

Aleš hned během dopoledne makléřce potvrdil, že má o byt zájem a chce podepsat rezervační smlouvu. V tomto okamžiku měl opravdu velké štěstí, protože zájemce, který přišel na prohlídku po něm, chtěl podepsat rezervační smlouvu taky.

Makléřka tedy upřednostnila toho, kdo přišel na prohlídku dříve a chtěl podepsat rezervaci jako první. Domluvili se, že hned ten samý den večer podepíší rezervační smlouvu. V průběhu dne si mezi s sebou odsouhlasili znění rezervační smlouvy, aby ji mohli večer podepsat. Ale to ještě neměl být všemu tomu stresu zdaleka konec.

Dohoda na převodu bytu a platbě kupní ceny

Realitní kancelář navrhla, že peníze poputují do advokátní úschovy (na účet advokáta), než se byt v katastru přepíše na Aleše. Je to standardní postup. Už jsem o něm psal vícekrát. Na příklad v článku tady. >>

Prodávající peníze nedostane do té doby, dokud kupující nemá v rukou potvrzení z katastru, že došlo k převodu vlastnického práva.

A teď přijde ta jobovka. Výběr advokáta, u kterého se měly složit peníze, navrhla realitní kancelář. Člověk by předpokládal, že s ním dělají řadu transakcí a všechno bude tak nějak v pohodě.

Aleš je zkušený investor a nic neponechal náhodě. Jméno advokáta zadal do Googlu a chtěl zjistit, kdo to je. K jeho překvapení se dozvěděl, že advokát byl obžalován ze zpronevěry a záležitost s ním řešila i advokátní komora.

Tak to byste u realitní kanceláře určitě nečekali. Realitní kancelář ani majitelka bytu o ničem takovém nevěděli. Samozřejmě souhlasili s tím, že peníze půjdou do úschovy k jinému advokátovi.

Celý příběh na mě dělá dojem, jako kdyby to realitka chtěla mít rychle za sebou.

  • Majitelka bytu v zahraničí. Neví, co se děje.
  • Realitka nastavila cenu tak, aby byl prodej rychle dokončen.
  • A výběr naprosto nedůvěryhodného advokáta je prostě fiasko.

Mé doporučení

Až budete kupovat ten svůj byt, neponechejte nic náhodě. Jde vám o hodně peněz. Dobře se na koupi bytu připravte, ověřujte všechny informace, které se o bytě a navrženém způsobu převodu dozvíte. Detailní návod, který vám tu cestu ulehčí, najdete tady. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt. Těší mě. Při tvorbě obsahu využívám všechny zkušenosti, které jsem získal při koupi vlastních bytů, jako bankovní poradce při poskytování hypoték, jako člen výboru společenství vlastníků bytových jednotek a asset manažer v realitním fondu při správě, nákupu a prodeji nemovitostí. Více o mně zde >>

Napsat mi můžete zde >>

Připojte se na Facebooku, Youtube a dalších sociálních sítích.

Získejte návod, jak se připravit na koupi svého prvního bytu jinak

Toužíte koupit si svůj první byt a vytvořit si vlastní a krásný domov? Chybí vám plán, jak toho úspěšně dosáhnout?

Získejte ZDARMA nezávaznou nabídku nejlepší hypotéky na trhu

Než začnete hledat svůj první byt, zjistěte, kolik vám dnes banky reálně půjčí.

Později, až se s prodávajícím dohodnete na ceně, vám najdeme nejlepší hypotéku na trhu.

Nabídka právních služeb při koupi bytu

Pročteme za vás všechny smlouvy, navrhneme úpravy ve váš prospěch a snížíme potenciální rizika, aby převod proběhl bezpečně a stali jste se skutečně novým vlastníkem bytu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů