Proč (ne)ustupovat prodávajícímu při koupi bytu a přebírat rizika na sebe

Představte si, že konečně najdete byt, který se vám líbí. Teď se máte s prodávajícím dohodnout na způsobu převodu bytu, vyřídit si hypotéku a tak dál. Bohužel se vám může stát, že prodávající začne přicházet s návrhy, které při převodu bytu vyřeší nějaký jeho problém. Bohužel tím často přenáší rizika nebo další finanční náklady přímo na vás.

Vzpomínáte si na film Kulový blesk, jak se ta důchodkyně ptala mladé rodiny: “A ta pračka je vaše? Ta nepatří k bytu?“ Řešila problém, že nebude mít v domě prádelnu, protože tam, kde bydlí ji má. Takto by si musela koupit vlastní pračku. Toto je samozřejmě obrácená situace, kdy něco řeší kupující. Ale s prodávajícími je to úplně stejné.

Čert vem pračku. To je ještě celkem malá částka. V dnešní době jsou prodávající schopni, na vás přehodit mnohem větší problémy.

Tady je jeden příklad za všechny. Řešili jsme ho s klientem, který využil našich právních služeb. >>

V tomto článku jste se už dozvěděli, že při koupi bytu je standardní postup tento:

  1. Podepíšete s prodávajícím kupní smlouvu a smlouvu o úschově kupní ceny >>
  2. Vaše peníze (dohodnutou kupní cenu) převedete k uschovateli (na účet advokáta, notáře nebo banky)
  3. Uschovatel vyplatí prodávajícímu kupní cenu teprve po splnění odkládacích podmínek

Zásadní podmínkou v případě osobního vlastnictví je zápis vašeho nového vlastnického práva do katastru nemovitostí. V případě družstevního bytu je to okamžik, kdy dojde k převodu členských práv na vás.

Podstatou je, že celou dobu na ty své peníze vidíte, než je uschovatel (advokát, notář nebo banka) vyplatí prodávajícímu. Máte tak jistotu, že vám nikdo s vašimi penězi neutečete a vy se bezpečně stanete novým vlastníkem.

Detailnější informace k tomuto postupu najdete v mém e-booku, který si můžete stáhnout zdarma ZDE. >>

A co se stalo v našem příkladu?

Prodávající požádal našeho klienta (kupujícího), aby mu poslal 500 tis. Kč jako zálohu předem na jeho osobní účet. Ne k uschovateli.

Jaký problém řešil prodávající?

Prodávající si v té samé době kupoval nový byt a potřeboval složit první zálohu. Aby si problém vyřešil, požádal o peníze našeho klienta. Vidíte to riziko pro kupujícího? Někomu, koho vůbec neznáte, máte poslat 500 tis. Kč, aby vám svůj byt prodal.

Samozřejmě existují způsoby, jak papírově tuto situaci ošetřit v případě, že by se vám tato záloha nevrátila zpět. Na příklad smluvní pokuta, směnka atd. Tak on papír snese všechno. Ale kdo by se pak chtěl roky soudit, pokud by při převodu něco neklaplo. Standardem při převodu bytu je externí úschova kupní ceny, abyste pořád viděli na své peníze.

Problém v našem příkladu pramení úplně zbytečně z toho, že si prodávající nedokáže sehnat krátkodobé financování na 500 tis. Kč. Takto velké riziko potom přenáší na kupujícího a celou transakci zbytečně protahuje.

Doporučení

Prodávajícímu můžete určitě v řadě věcí vyhovět. Je potřeba ale myslet na to, jak velké riziko tím přenášíte sami na sebe, a jestli jste ochotni ho podstoupit.

Při koupi bytu neponechejte nic náhodě, praktickým pomocníkem vám bude tento Velký průvodce. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt. Těší mě. Při tvorbě obsahu využívám všechny zkušenosti, které jsem získal při koupi vlastních bytů, jako bankovní poradce při poskytování hypoték, jako člen výboru společenství vlastníků bytových jednotek a asset manažer v realitním fondu při správě, nákupu a prodeji nemovitostí. Více o mně zde >>

Napsat mi můžete zde >>

Připojte se na Facebooku, Youtube a dalších sociálních sítích.

Získejte návod, jak se připravit na koupi svého prvního bytu jinak

Toužíte koupit si svůj první byt a vytvořit si vlastní a krásný domov? Chybí vám plán, jak toho úspěšně dosáhnout?

Získejte ZDARMA nezávaznou nabídku nejlepší hypotéky na trhu

Než začnete hledat svůj první byt, zjistěte, kolik vám dnes banky reálně půjčí.

Později, až se s prodávajícím dohodnete na ceně, vám najdeme nejlepší hypotéku na trhu.

Nabídka právních služeb při koupi bytu

Pročteme za vás všechny smlouvy, navrhneme úpravy ve váš prospěch a snížíme potenciální rizika, aby převod proběhl bezpečně a stali jste se skutečně novým vlastníkem bytu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů