Výhody koupě družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví

Taky se vám moc nelíbí dnešní ceny bytů? Třeba právě pro vás může být řešením koupě družstevního bytu, který si pak budete moci převést do osobního vlastnictví. Ceny družstevních bytů jsou o něco nižší a taky ušetříte hodně na daních.

Na mém blogu jste se už mohli dočíst, že družstvo je vlastně taková firma, která vlastní celý bytový dům. Vy si kupujete podíl v této firmě (členský podíl) a jako člen družstva užíváte byt na základě nájemní smlouvy. Obvykle za symbolické nájemné.

Dřívější články o tom, co je družstevní a osobní vlastnictví bytů, najdete ZDE:

Při koupi družstevního bytu je bohužel složitější získat hypotéku. Kupujete si jen členský podíl v družstvu a tak nemáte možnost dát bance do zástavy kupovaný byt, což je nezbytná podmínka pro získání hypotéky. Řešením je, že jako nový člen družstva převedete byt do osobního vlastnictví, pokud ta možnost v daném domě existuje.

Kdy můžete převést družstevní byt do osobního vlastnictví?

Pro převod do osobního vlastnictví je potřeba splnit určité podmínky, které bude požadovat i vaše banka, u které budete žádat o hypotéku. Těmi podmínkami jsou zejména:

  • Družstvo schválilo převod bytů do osobního vlastnictví
  • Družstvo vložilo do katastru nemovitostí dokument „prohlášení vlastníka“, který rozděluje dům na bytové jednotky, které se dají samostatně převádět
  • Máte návrh smlouvy o převodu bytové jednotky z družstva na vás
  • Obvyklou podmínkou družstva je taky úplné splacení tak zvané anuity. Družstva splácí často ještě dnes historické úvěry z doby privatizace bytových domů. A anuita je poměrná splátka člena družstva na těchto úvěrech.

Jaké jsou výhody koupě družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví?

Úspora na kupní ceně

Družstevní byty jsou o něco levnější, protože okruh potenciálních kupujících je kvůli omezeným možnostem financování menší. Třeba o 10 % oproti bytům v osobním vlastnictví. Samozřejmě to záleží na spoustě dalších faktorů. Při koupi bytu za 3 mil. Kč byste tak mohli ušetřit třeba 300.000 Kč.

Úspora na dani z nabytí nemovitosti

Při koupi družstevního bytu si kupujete členský podíl v družstvu. Nekupujete nemovitost (bytovou jednotku), a proto po koupi bytu neplatíte daň z nabytí nemovitosti. Sazba daně je 4 %. Díky tomu při koupi bytu na příklad za zmíněné 3 mil. Kč ušetříte 120.000 Kč.

Tuto daň neplatíte ani v okamžiku, kdy v budoucnu převedete váš nový družstevní byt do svého osobního vlastnictví. V té době už budete členem družstva. A pokud družstvo převádí byty na své členy, daň z nabytí nemovitosti se neplatí. Více o této dani v článku ZDE. >>

Získání hypotéky

Nejčastější postup získání hypotéky na koupi družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví je tento:

  • U prodávajícího a družstva si ověříte, že cesta k převodu bytu do osobního vlastnictví je otevřená (výše popsané podmínky jsou splněny).
  • Bance doložíte doklady, které prokazují reálnost převodu bytu do osobního vlastnictví (výpis z katastru, návrh smlouvy o převodu bytu do vašeho vlastnictví apod.).
  • Banka vám poskytne překlenovací úvěr na koupi členského podílu v družstvu.
  • Společně s družstvem zajistíte převod bytové jednotky na vás. Banka vám na to dá obvykle 12 měsíců.
  • V posledním kroku vám banka poskytne hypotéku, kterou se splatí překlenovací úvěr.

Počítejte s tím, že úrokové sazby za překlenovací úvěr budou vyšší než za hypotéku, protože banka ještě nemá v zástavě bytovou jednotku. Je to pro ni jiné riziko, protože je úvěr bez zajištění. Jak se snadno dostanete k té nejlepší hypotéce, se dozvíte ZDE >>

Doporučení

Pokud potřebujete na financování bytu hypotéku a líbí se vám nějaký družstevní byt, zkuste prověřit, jestli by se nedal obratem převést do osobního vlastnictví. Výhody už znáte, nižší kupní cena a neplatíte daň z nabytí nemovitosti. 😊

Další užitečné informace, jak správně postupovat při koupi bytu, najdete v tomto návodu. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt. Těší mě. Při tvorbě obsahu využívám všechny zkušenosti, které jsem získal při koupi vlastních bytů, jako bankovní poradce při poskytování hypoték, jako člen výboru společenství vlastníků bytových jednotek a asset manažer v realitním fondu při správě, nákupu a prodeji nemovitostí. Více o mně zde >>

Napsat mi můžete zde >>

Připojte se na Facebooku, Youtube a dalších sociálních sítích.

Získejte návod, jak se připravit na koupi svého prvního bytu jinak

Toužíte koupit si svůj první byt a vytvořit si vlastní a krásný domov? Chybí vám plán, jak toho úspěšně dosáhnout?

Získejte ZDARMA nezávaznou nabídku nejlepší hypotéky na trhu

Než začnete hledat svůj první byt, zjistěte, kolik vám dnes banky reálně půjčí.

Později, až se s prodávajícím dohodnete na ceně, vám najdeme nejlepší hypotéku na trhu.

Nabídka právních služeb při koupi bytu

Pročteme za vás všechny smlouvy, navrhneme úpravy ve váš prospěch a snížíme potenciální rizika, aby převod proběhl bezpečně a stali jste se skutečně novým vlastníkem bytu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů