[PŘÍBĚH] Konečně jsem koupil svůj první byt, ale jednoduché to nebylo

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte?

Před pár dny jsem se sešel s Tomášem, který právě koupil svůj první byt. Tomáš byl jeden ze zájemců o byt 2+kk v Praze v Letňanech, který jsem měl jako realitní makléř v nabídce. Byt se nacházel v bytovém domě z roku 2016 a stál 4.640.000 Kč. Na byt a lokalitu se můžete podívat v tomto videu.

Tomáš je single, je mu 29 let a doposud bydlel u svých rodičů. Bavil jsem se s ním o tom, co musel řešit při hledání a financování koupě bytu, než našel právě tento byt v Letňanech.

Tomáši, můžete se čtenářům mého blogu krátce představit? Co děláte za práci, co jste dělal za školu?

Vystudovanou mám střední školu, obchodní akademii a dělám asistenta vedoucího skladu ve velkoobchodu se zeleninou.

Takže pracujete přibližně od svých 19 let, celkem 10 let?

Ano, pokud nepočítám brigády, které jsem dělal ještě na škole. Taky jsem byl půl roku v Anglii, abych si zlepšil angličtinu. Pracoval jsem tam jako číšník.

Proč jste se rozhodl koupit si vlastní byt? Pro hodně mladých lidí to v dnešní době není automatická věc. Vyhovuje jim bydlet v nájmu, aby měli v životě třeba otevřené možnosti, odejít do zahraničí a podobně.

Pro mě to byla priorita dlouho, ale bylo těžké to realizovat. Když jsem o koupi bytu začal uvažovat, neměl jsem žádný finanční základ, ani vysoký plat, než jsem se dostal tam, kde jsem dnes. Chvíli to trvalo, a navíc se pro mě hodně zhoršila situace na nemovitostním trhu.

Jak jste získal vlastní zdroje na koupi bytu?

Snažil jsem se šetřit a dávat to tak nějak dohromady za těch 10 let, co jsem pracoval.

Poznámka: V naši transakci byla cena bytu 4.640.000 Kč – z toho 640.000 Kč vlastní zdroje + 4.000.000 Kč hypotéka + 185.600 Kč daň z nabytí nemovitosti (opět vlastní zdroje). Celkem 825.600 Kč vlastní zdroje.

A pomohli vám finančně i rodiče nebo jste měl stavební spoření?

Ne, všechno to byly jen moje ušetřené peníze z doby, kdy jsem pracoval. V jeden moment to vypadalo, že už bych mohl něco koupit, ale potom se začaly zhoršovat podmínky dostupnosti hypoték a k tomu začaly růst ceny nemovitostí. Mé uspořené peníze mi přestávaly stačit. Banky už pak nedávaly ani 100% hypotéky. Musel jsem šetřit ještě víc a víc. Když je na to člověk sám, nejde to tak rychle.

Kde jste byt hledal?

Hledal jsem hodně na bezrealitky.

Proč jste hledal právě tam?

Měl jsem lepší zkušenosti při jednání přímo s majiteli než s realiťákama.

V čem byl problém při jednání s realiťákama?

Většinou to nebylo tak přesvědčivé. Nepůsobili tak profesionálně jako třeba vy a snažili se to vždy za každou cenu prodat. Neříkají celou pravdu, často se vám to snaží vnutit. Neřeknou vám, jak na tom jsou s jinými zájemci, v jaké je to fázi. Když jsem chtěl pokračovat v dalším jednání, už se kolikrát ani neozvali, což nechápu, když jsem měl o byt zájem. Pak jsem musel začít v hledání zase úplně od začátku.

A když jste jednal přímo s majiteli bytů, proč z toho nic nedopadlo?

Většinou ten byt nebyl podle mých představ. Jinak negativní zkušenost s majiteli jsem neměl. Samozřejmě chtěli víc lidi, kteří nepotřebují hypotéku nebo aspoň 50 % zaplatí z vlastních zdrojů.

Šel jste nejdřív do banky, abyste zjistil, kolik Vám banka půjčí nebo jste začal chodit nejdřív na prohlídky a teprve potom jste zjišťoval své možnosti v bance?

Nejdřív jsem zašel do své banky, kde mi dali nabídku. To bylo před 5 roky. Nabídli mi hypotéku na 2 mil. Kč. Pravidelně jsem se pak snažil s bankou komunikovat a zjišťovat, jestli můžu dostat víc.

Asi po 2 letech jsem se dostal k jednomu finančnímu poradci, který měl jiné možnosti. Nabídl mi podstatně jiné podmínky a úrokové sazby. >>

Co vás potom zaujalo na bytu v Letňanech? Chápu, že jste už musel mít celkem dobré srovnání v tom, co byste si mohl koupit. Dokážete odhadnout na kolika prohlídkách jste byl?

Tak asi na 10 – 20 prohlídkách. Je fakt, že tento byt se mi líbil na první pohled, protože to byla novostavba. Nechtělo se mi tolik investovat do staršího bytu. Líbila se mi lokalita a že to mám blízko k sestře. Líbil se mi i vzhledově a taky cena byla přijatelná ve srovnání s jinými byty, které se prodávaly ještě dráž.

Jak jste našel právě tento byt, který jste si koupil?

Byty jsem hledal na bezrealitky a sreality. Konkrétně tento byt jsem ale našel na Facebooku, protože někdo sdílel Váš příspěvek.

DÍKY ZA ROZHOVOR

Můžu potvrdit, že spolupráce s Tomášem byla výborná, za což mi i on dal skvělou referenci. Přidal se tak k příběhům ostatních, kterým jsem dříve pomohl.

Líbil se vám tento článek? Přihlaste se k odběru mých dalších článků a navíc získejte praktický e-book zdarma. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Celý článek
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Celý článek
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Celý článek
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…
Celý článek

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Celý článek
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Celý článek
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.