Při koupi bytu novostavby od developera nevidíte, co si kupujete, protože dům ještě není postavený. Proti vám stojí jiný typ prodávajícího a podstupujete víc rizik, než když kupujete starší byt. Taky jsem si tím prošel při koupi svého prvního bytu.
Kdybyste měli po přečtení článku ještě nějaké dotazy, klidně mi nechte vzkaz dole v komentářích.
Kdo je to vlastně ten developer, od kterého si koupíte svůj nový byt?
Nejčastější struktura vypadá takto. Na začátku celého procesu je investor, který se rozhodne, že své peníze investuje do bytové výstavby. Tím investorem může být fyzická osoba/podnikatel nebo třeba nějaká instituce (banka, investiční skupina, realitní fond apod.).
Pro vás jako kupujícího je důležité, aby se jednalo o investora, který:
Když se investorovi podaří najít vhodný pozemek, na kterém může stavět, vloží ho nejčastěji do projektové jednoúčelové společnosti – SPV, z angličtiny single purpose vehicle. Tato firma (s.r.o. nebo a.s.) nemá žádné jiné obchodní aktivity:
Projektová společnost je prvním vlastníkem celého bytového domu a zároveň prodávajícím, který s vámi jako kupujícím uzavře kupní smlouvu na konkrétní bytovou jednotku.
Pojem DEVELOPER se tak vžil pro projektovou společnost i pro investora.
Developer vám může nabídnout různé splátkové kalendáře a motivovat vás k tomu, abyste mu kupní cenu zaplatili co nejdříve. Je potom na vašem zvážení a přístupu, do jakého rizika v tomto půjdete. Je potřeba si uvědomit, že prodávající je pořád firma – podnikatel, která může a nemusí bytový projekt dokončit.
Už jste se dozvěděli, proč je důležité, aby byl investor finančně silný. Je potřeba, aby mohl celou výstavbu profinancovat a stavbu opravdu dokončit.
Většina investorů však využívá i bankovního financování. Aby investor získal financování od banky, musí splnit řadu podmínek. Na příklad:
Sami vidíte, že mít součástí projektu i financující banku developera není pro vás úplně špatné, protože banka mnohdy financuje větší část projektu než sám developer a chce mít tudíž velkou míru kontroly nad tím, co se v projektu děje:
Když si kupujete byt a sjednáváte hypotéku, banka po vás požaduje zástavu nemovitosti, vašeho bytu. Developer je na tom úplně stejně. Na pozemku a rozestavěné stavbě vázne v katastru zástavní právo jeho financující banky.
Proto si jako kupující bytové jednotky nechte od developera předložit příslib vzdání se zástavního práva jeho banky, než s ním cokoliv podepíšete. Až developerovi za byt zaplatíte, jeho banka vystaví kvitanci pro katastr a ten zástavu vymaže.
Svůj první byt jsem si kupoval od developera, který vše financoval z vlastních zdrojů. Úvěr od banky neměl. Příslib vzdání se zástavního práva jsem tedy nepotřeboval. Ale počítejte s tím, že většina developerů si bere úvěr na výstavbu projektu. Příslib vzdání se zástavního práva budete potřebovat.
Z vaší pozice kupujícího je taky důležitý výběr generálního dodavatele stavby a jeho záruky, které vám pak developer zrcadlově poskytne.
Vybraná stavební firma uzavře s projektovou společností smlouvu o dílo na výstavbu celého domu a zavazuje se do konkrétního data stavbu dokončit.
Když jsem přebíral první byt probíhalo to tak, že jsme nejdřív udělali předpřejímku. Se stavebním dozorem developera jsme si byt prošli a dohodli se, co se ještě upraví a o pár dní později mi byt předali. Podmínkou byla samozřejmě podepsaná kupní smlouva a zaplacená kupní cena. To znamená i načerpaný úvěr z hypotéky.
Ještě vám něco vrtá hlavou? Nechte mi zprávu v komentářích pod článkem.
Zastupování kupujícího
Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.
Poptávka na hledaný byt
Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.
Zastupování prodávajícího
Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.
Vyřízení hypotéky
U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.
Nejčtenější články na blogu
Nejnovější články na blogu
Dobry den,
mam dotaz ohledne financovani koupe bytu v ramci developerskeho projektu, zde jsou podminky nasledujici – 10 % pri podpisu prvni smlouvy, zbyvajicich 90 % kupni ceny po kolaudaci. Kdy je v tomto pripade nutne zacit resit hypoteku, hned v uvodu, ci staci pred dokoncenim projektu, ktery nastane cca za 1,5 roku? Dekuji za informaci.
Dobrý den, toto Vám řekne developer. Každý to může mít nastaveno jinak. Může chtít na příklad předložit uzavření úvěrové smlouvy do určitého data po podpisu budoucí smlouvy kupní apod.
Dobrý den kupujeme být od developera v zastoupení české spořitelny ..Bylo nám oznámeno že byt se zdrazi o 400 tis pokud nechceme být nám odeberou vrátí peníze a čeká prý spousta jiných lidí kteří koupi za víc. Jsou v právu ?
Jaké jsou Vaše zkušenosti s rk v Praze? jak bych mohl prodat byt co nejrychleji?
Dobrý den Marku,
díky za Váš komentář na mém realitním blogu.
Sám jsem realitní makléř a působím v Praze. Rád Vám s tím pomůžu. Mám na to teď i dostatečnou časovou kapacitu, abych se tomu mohl věnovat obratem. Na mém druhém blogu/webu „Jak prodat svůj byt“ najdete na příklad:
– ukázky mé práce s prodeji bytů https://jakprodatsvujbyt.cz/#row_5
– info o mně https://jakprodatsvujbyt.cz/o-mne/
– reference klientů https://jakprodatsvujbyt.cz/reference/
Jsem na telefonu 724 811 187, kdybyste měl další dotazy. S klienty se obvykle sejdu na první informativní schůzce a následně jim zpracuji nabídku na mé služby včetně ocenění bytu. Je to nezávazné a finální rozhodnutí je potom na Vás, jestli nabídky využijete. V případě zpětných dotazů jsem Vám k dispozici.
Hezký den,
David Přikryl