Co byste měli vědět předtím, než podepíšete rezervační smlouvu na koupi bytu

Nenechte se zmýlit tím, že rezervační smlouva vás k ničemu zásadnímu nezavazuje. Právě naopak. S prodávajícím se v ní dohodnete na závazném časovém postupu celé transakce a taky na finančních sankcích, pokud byste něco nesplnili.

Celý obsah článku je nahoře ve videu. Jestli se chcete ještě na něco zeptat, klidně mi hoďte vzkaz do komentářů pod článkem.

Rezervační smlouva nastavuje časový plán některých budoucích kroků při koupi bytu.

infografika 3 kroky: podpis kupní smlouvy, splnění podmínek, podpis kupní smlouvy

Rezervační smlouvu podepište až v okamžiku, kdy určitě víte, že byt chcete koupit, protože jejím podpisem se zavazujete ke konkrétním krokům a má to na vás i finanční dopady. Takže podpis na první schůzce určitě není na místě. Už v této chvíli je potřeba, abyste se poradili s právníkem. Třeba s tím naším >> 🙂

Kdy se s rezervační smlouvou můžete nejčastěji setkat?

  • Při koupi staršího bytu, když prodávajícího zastupuje realitní makléř. Když prodávajícího makléř nezastupuje, obvykle se tato smlouva nepodepisuje a rovnou se s prodávajícím dohadujete na znění kupní smlouvy.
  • Když si kupujete byt ve výstavbě od developera.

Snadno a rychle zjistěte, jaké chyby ještě můžete při koupi bytu udělat, a jak se jim vyhnout. >>

Rezervační smlouva při koupi staršího bytu

Je to trojstranná smlouva mezi vámi, prodávajícím a realitním makléřem.

infografika zobrazující 3 strany, které podepíší rezervační smlouvu - kupující, prodávající a realitní makléř

Vy a prodávající se zavazujete do určitého okamžiku podepsat kupní smlouvu. Na příklad do 60 dní.

Do uvedené lhůty musíte stihnout spoustu věcí. Pro představu pár příkladů:

  • Nechat udělat technickou prohlídku bytu
  • Dohodnout se s prodávajícím na obsahu kupní smlouvy
  • Dohodnout se také na způsobu úhrady kupní ceny.
  • Vyřídit hypotéku. To znamená požádat o ni, nechat schválit v bance, podepsat úvěrovou a zástavní dokumentaci a splnit podmínky čerpání úvěru včetně ocenění bytu znalcem. Jak dlouho vám bude trvat vyřízení hypotéky, se dozvíte v tomto článku. >>

Infografika - schéma co se musí všechno stihnout od podpisu rezervační smlouvy do podpisu kupní smlouvy (vyřízení hypotéky, technická prohlídka bytu, příprava a dohoda na znění kupní smlouvy, dohoda na způsobu převodu kupní ceny)

POZOR NA REZERVAČNÍ POPLATEK

Jako kupující zaplatíte rezervační poplatek na účet realitního makléře. Nejčastěji jsou to 3 % z kupní ceny. To je vlastně provize makléře. V případě podpisu kupní smlouvy se tento poplatek započte oproti kupní ceně. Bude se považovat za první splátku kupní ceny.

infografika - příklad kupní ceny 2.000.000 Kč a 3 % rezervačního poplatku, to znamená 60.000 Kč

POKUTY

Pokud nesplníte povinnost podepsat kupní smlouvu do dohodnutého data, platíte pokutu. Ta je obvykle ve výši rezervačního poplatku. Pokuty by měly být vyrovnané, takže i prodávající by měl platit stejnou výši pokuty, pokud by kupní smlouvu nepodepsal.

JAK SE VYHNOUT POKUTĚ?

Mohou nastat situace, kdy nebudete schopni nebo ochotni kupní smlouvu podepsat. A to na příklad pro tyto situace:

ŘEŠENÍ

Pro tyto případy je potřeba s prodávajícím dohodnout v rezervační smlouvě tak zvané rozvazovací podmínky, abyste se ze smlouvy mohli vyvázat. V opačném případě by se vám rezervační poplatek nevrátil. A to už se jedná o několik desítek tisíc korun.

Infografika s přeškrtnutou částkou 60.000 Kč, když se sjednají rozvazovací podmínky v rezervační smlouvě

Rezervační smlouva při koupi bytu v novostavbě od developera

V této smlouvě se zavazujete do určitého okamžiku podepsat smlouvu o smlouvě budoucí kupní (SBK), pokud ještě dům nestojí nebo rovnou kupní smlouvu, pokud už je výstavba dokončena.

Infografika - schéma smluv při koupi bytu od developera, rezervační smlouva, smlouva o smlouvě budoucí kupní a kupní smlouva

Každý developer má připravené vzorové znění SBK a kupní smlouvy. Raději se tedy seznamte s jejich obsahem ještě předtím, než podepíšete rezervační smlouvu. Takto budete vědět, co opravdu kupujete a k čemu se do budoucna zavazujete.

V případě, že nesplníte vaši povinnost podepsat SBK nebo kupní smlouvu, platíte opět smluvní pokuty. Nejčastěji jsem se setkal s částkou 50.000 Kč.

Kam dál?

Při své koupi bytu se můžete potkat s mnoha variantami rezervační smlouvy. V tomto článku píši o jednom případu z mé realitní praxe, kde bylo v rezervační smlouvě snad úplně všechno špatně. Celý příběh si přečtěte tady. >>

Odebírejte nové články na váš e-mail. Navíc v prvním e-mailu dostanete ZDARMA praktický e-book 7 nejčastějších chyb při koupi bytu.

Vaše osobní údaje (jméno,email) jsou u mě v bezpečí a řídí se zásadami ochrany osobních údajů.

Přibližně 2x měsíčně vám budu posílat další hodnotné informace na téma koupě prvního bytu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko v patičce každého zaslaného mailu. David Přikryl

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Komentáře
  1. Věra Hagerová napsal:

    Jak se vrací rezervační poplatek složený při podpisu nájemního bytu?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.