Má to smysl koupit byt za ty dnešní ceny?

Toužíte po vlastním bytě, ale pořád se vám zdají ceny bytů nějak vysoké a koupě bytu nedosažitelná? Trvá to už měsíce nebo dokonce roky a vy pořád nemáte vlastní byt?

Měl jsem v hlavě úplně stejné otázky, když jsem si v roce 2004 začal hledat můj první byt. Bylo mi 28 let. Potřeboval jsem akutně vyřešit vlastní bydlení. Musel jsem se odstěhovat z pronajatého bytu a do dalšího pronájmu jsem už jít rozhodně nechtěl.

Nebýt této situace, přemýšlel bych o koupi bytu jako většina mladých lidí asi dodnes.

Nebylo by lepší ještě chvíli s koupí bytu počkat, až začnou ceny klesat?

Setkávám se s tím, že hodně lidí s koupí bytu stále otálí. Nejdou do akce a výmluv mají mnoho. Jednou z nich jsou třeba rostoucí ceny bytů.

Můj první byt jsem si taky kupoval v době, kdy ceny stoupaly. Byl rok 2004. Byt jsem kupoval v developerském projektu, kde se byty v předchozích etapách prodávaly za 26 tis. Kč za metr čtvereční. Já si ho kupoval za 40 tis. Kč za metr čtvereční. Z toho jsem teda nadšený vůbec nebyl.

graf vývoje ceny bytů v ČR 2002 - 2015

A jak to vidím dnes?

Jsem velmi spokojený. S odstupem jedenácti let se cena za metr čtvereční pohybuje kolem 63 tis. Kč.

Tím chci říci, že je potřeba přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Nemovitosti se zpravidla nekupují na pár měsíců. A pokud se přece jen rozhodnete v budoucnu prodat svůj byt, nemusíte to dělat v době, kdy ceny klesají. Váš byt přece můžete pronajmout a vyčkat na vhodnější dobu pro prodej.

Takže má odpověď je velmi jednoduchá.

Infografika, na které je panáček s citací Na nic nečekejte, pokud jste našli byt, který se vám líbí a způsob, jak ho financovat

Proč tedy koupit byt?

Hledání. Najít byt vám dá obrovskou práci. Pokud jste na tom ještě nezačali pracovat, tak to brzy poznáte. Je to nejdelší fáze v celém procesu. Může trvat měsíce i roky.

Byt jako investice. Uvažujte o koupi bytu taky jako investici. Jak budete schopni v důchodovém věku platit tržní nájemné, když nebudete mít vlastní byt? Nebylo by lepší na příklad místo nájemného 7.000 Kč měsíčně + poplatky za služby 2.500 Kč platit jen ty poplatky za služby a snížit si tak své životní náklady?

Spočítali jste si někdy částku, kolik už jste zaplatili na nájemném a mohli tyto peníze investovat do vlastního bytu?

Kolik to je?

infografika s výší nájemného za 1 měsíc, 5 let a 10 let

Ano, ceny bytů mohou v krátkodobých horizontech klesat. Ale představte si horizont 20 – 30 let. A o ten nám jde.

Odebírejte nové články na váš e-mail. Navíc v prvním e-mailu dostanete ZDARMA praktický e-book 7 nejčastějších chyb při koupi bytu.

Vaše osobní údaje (jméno,email) jsou u mě v bezpečí a řídí se zásadami ochrany osobních údajů.

Přibližně 2x měsíčně vám budu posílat další hodnotné informace na téma koupě prvního bytu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko v patičce každého zaslaného mailu. David Přikryl

Bezpečně uložené peníze

Nemovitosti jsou výborným uchovatelem hodnoty a tyto hodnoty můžete v budoucnu vyzvedávat, až budete potřebovat.

Chybí vám plán, jak se dostat k vlastnímu bytu? Prohlédněte si velkého průvodce koupí bytu. >>

Jak se dostanete k vlastnímu bytu?

Je potřeba jít do akce!

Až když jsem začal skutečně hledat vlastní bydlení, zjistil jsem, že to není tak úplně nereálné koupit si byt. Chtělo to zkrátka jít do akce a zjistit, jestli jsou mé obavy opodstatněné. Ano ceny bytů stoupaly jako dnes a úrokové sazby hypoték se držely nad 5 %. Chtělo to prostě:

 • hledat nabídky
 • dělat prohlídky bytů
 • zjistit všechny možnosti, jak byt financovat

Vlastních úspor jsem měl minimum. Všechny překážky jsem překonal a po 6 měsících jsem svůj první byt našel, financování vyřešil a dnes bydlím ve svém.

Co banka vyhodnocuje pro schválení hypotéky, se dozvíte v tomto článku >>

Mé doporučení

Nemá vůbec význam spekulovat nad tím, zda ceny bytů budou klesat. Nikdy nebudete vědět, kdy tato doba nastane. Díky tomu, nebudete schopni říci, zda nájemné, které budete dál platit, bude v součtu nižší než nějaká potenciální úspora na budoucí kupní ceně za byt.

Tip: Místo spoření začněte investovat

Pokud jste zvyklí pravidelně platit nájemné a ještě spořit (např. 7.000 Kč měsíčně + 2.000 Kč měsíčně), zkuste se už začít připravovat na koupi bytu. Disciplínu hradit své závazky máte, jen to transformujete do jiné formy.

Investujte!

Kolik vám banky půjčí (nejen) na koupi bytu právě dnes, můžete snadno zjistit tady. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Komentáře
 1. Marie Houdková napsal:

  Dobrý den,
  souhlasím s Vámi, článek se mi líbí, mám stejný pohled. Svým dětem
  radím stejně, pořízení bytu brát také jako investici a neplatit
  zbytečně pronájem.

 2. Eva napsal:

  Pěkný článek, souhlasím s ním. Máte pravdu, že koupě bytu je mnohdy běh na dlouhou trať a potkat člověka může ledacos (nás například nekalé praktiky prodávajícího, ze kterého se nakonec vyklubal podvod – díky naším právníkům jsme to nakonec zvládli bez úhony).

  My byt našli asi po třičtvrtě roce. Navíc nájmy v Praze jsou opravdu vysoké, u nás to prakticky dorovná hypotéku. Jsme na stejných penězích, jen to bude za 30 let naše. A v cihlovém bytě se zahradou. Do začátku jsme neměli téměř žádné finance, jsme mladí (25 let), neměli jsme možnost podpory rodiny nebo dědictví, ale nedali jsme se a zvládli jsme to.

  Myslím, že pro člověka, který chce hodně cestovat nebo nemá jasno, kde chce celý život bydlet, hypotéka vhodná není – takoví pak často argumentují tím, že „byt ale stejně není váš, je banky“ apod. Ano, není JEŠTĚ můj. Za 30 let bude. Cestujeme také, je ne na půl roku – s ohledem na naše pracovní vytížení bychom stejně nechtěli.

  Tím chci říct, že pokud někdo jako my ví, že chce bydlet v Praze, našel pro sebe ideální byt a je disciplinovaný, tak hypotéka není překážkou. nájem člověk také platí. Je prostě důležité naučit se uvažovat ekonomicky, prioritizovat to, čeho chce člověk dosáhnout. Uskromnit se nám nevadí.

  Naopak jsme velmi vděční, že se nám podařilo sehnat si v tomto věku byt v Praze, a že budeme na stáří zajištění. Život asi přináší hodně, co ovlivnit nemůžeme, to je jasné. Ale pro nás je strašně důležité, že jsme ve vlastním bydlení. Přináší nám to naopak pocit jistoty – a mnohem větší, než když jsme byli v nájmu.

  Eva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.