Proč si koupit byt? Ve 40 bez vlastního bydlení a v bytě na pronájem

K vytvoření tohoto článku mě inspirovaly příběhy lidí v mém okolí.  I ve věku kolem čtyřicítky nemají vlastní bydlení, žijí v pronájmu a koupi bytu neřeší.

Myslím, že hlavním důvodem je to, že neznají správnou odpověď na otázku: Proč by si měli byt koupit? Často mají v hlavě nějaké mýty. Pár jich pro začátek zmíním. Možná se v nich poznáte. 🙂 Potom bych vám dal několik pádných důvodů, proč si byt koupit.

Obsah článku najdete i ve videu nahoře.

Nejčastější mýty, proč lidé zůstávají v bytě na pronájem

BYTY JSOU MOC DRAHÉ

Trochu si rýpnu. A zítra budou levnější?

Příklad:

 • Přistěhujete se do Prahy, rozkoukáte se, časem se dostanete k dobré práci a začnete slušně vydělávat.
 • Bydlíte v pronájmu. Samozřejmě co nejblíž centru. Když jste se přistěhovali do Prahy, přece nebudete bydlet někde daleko.
 • Na lokalitu si zvyknete, a když se rozhodnete, koupit si vlastní byt, zjistíte, že na ceny bytů nejspíš nedosáhnete. Jak jinak, když jste skoro v centru.
 • Smíříte se s faktem, že ceny jsou příliš vysoké a nic jiného vám nezbývá, než zůstat v pronájmu a platit dál nemalé nájemné.
animovaný obrázek muž pracující v kanceláři u stolu
NĚCO ZDĚDÍTE

Stejný vývoj jako v prvním případě. Zůstáváte v pronájmu, protože přece v budoucnu zdědíte nemovitost od svých příbuzných. Takže peníze budou. Není třeba se ničeho obávat. Až vám vysvětlím důvody proč si koupit byt, dojde vám, že toto je chybná úvaha.

animovaný obrázek rodiny stojící u rakve
BOJÍTE SE SPLÁTEK HYPOTÉKY

Lámete si hlavu tím: Co kdybyste neměli na splátky? Nabízí se tedy jednoduchá otázka. A na nájemné budete mít vždy? Vždy budete muset někde bydlet a za své bydlení platit.

NA HYPOTÉCE MOC PŘEPLATÍTE

Z výše zaplacených úroků se vám točí hlava? Pokud ano, tak vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte si, kolik ročně zaplatíte na nájemném. Jak to vypadá, když tuto částku porovnáte s výší úroků? Z čeho se vám hlava točí teď? 🙂 Na jakou hypotéku dnes reálně dosáhnete, se dozvíte tady. >>

NEBUDETE SE MOCI PŘESTĚHOVAT

Kdo vám to řekl? On nejde byt pronajmout? Nebo ho prodat? Jak často se stěhujete? Není to spíš jen o tom, že to vyžaduje víc práce? Tohle všechno se dá opravdu řešit. Z vlastní zkušenosti vám můžu potvrdit, že se vám možná nebude chtít stěhovat, když si vytvoříte svůj vlastní a krásný domov.

Snadno a rychle zjistěte, jaké chyby můžete při koupi bytu udělat, a jak se jim vyhnout. >>

Jaký je dostatečně silný důvod k tomu, proč byste si měli byt koupit?

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INVESTICE V ŽIVOTĚ

Je jasné, že koupě bytu vám vyřeší potřebu vlastního bydlení. Ale dívejte se na koupi bytu také jako na investici. Jednou mi někdo napsal, že koupě bytu pro vlastní potřebu není investice. To by prý musel byt pronajímat. Taky si to myslíte?

Hodně mě tento komentář překvapil a uvědomil jsem si, že bude super na toto téma vytvořit tento článek. Vždyť přece všechno to úsilí při koupi bytu je vaše investice.

 • Byt můžete v budoucnu prodat a realizovat zisk z prodeje.
 • Díky dnešní investici, nebudete v důchodu platit žádné nájemné. Snížíte si tak výrazně své životní náklady.
 • Můžete si do vybavení bytu zainvestovat podle svého uvážení a o tuto investici nepřijdete jako při skončení nájmu.
Infografika se 3 body: zisk z prodeje bytu, snížení nákladů v důchodu a investice do vybavení bytu
BYT JAKO INVESTICE

Co se stane s velkou mírou pravděpodobnosti v budoucnu?

Cena bytu: Asi bychom mohli věnovat dlouhou přednášku o budoucím vývoji cen bytů, ale určitě mi dáte za pravdu, že když se bavíme o horizontu 10, 20 nebo 30 let, ceny se budou zvyšovat. Ale díky koupi bytu dnes, necháte tu vaši cenu někde hluboko v minulosti.

Vaše příjmy: Budou v tom dlouhodobém horizontu klesat, stagnovat nebo se zvyšovat? Můžu vám říct z mé vlastní zkušenosti, že hypotéku doplatím určitě dříve než za plánovaných 25 let. Dnes je to 10 let, co splácím hypotéku. Příjem nechci prozradit. 🙂 Ale je rozhodně mnohem vyšší, než byl 2 roky po dokončení školy, když jsem si bral první hypotéku.

Z toho můžeme udělat 2 závěry:

 • Byt prodáte v dlouhodobém horizontu za vyšší cenu, než za kterou jste ho koupili
 • A s největší pravděpodobností tempo růstu vašich příjmů dokáže splatit hypotéku dříve, než jste plánovali
infografika s vyznačením, že byt bude mít vyšší hodnotu a hypotéku splatíme dříve
BYT JAKO INVESTICE DO SNÍŽENÍ NÁKLADŮ V DŮCHODOVÉM VĚKU

Díky dnešní investici, nebudete v důchodu platit žádné nájemné. Snížíte si tak své životní náklady. Budete platit jen služby a příspěvek do fondu oprav.

Trochu mě zarazí, když slyším od někoho, komu je kolem 40, bydlí v pronájmu a přemýšlí o tom, jaký finanční produkt by měl zvolit, aby měl naspořeno na důchod.

Finanční produkty jsou sice fajn, ale já to udělal tak, že všechno co jsem měl uspořené, jsem použil na první splátku bytu, jakmile byla vhodná příležitost můj první byt koupit.

Chybí vám plán, jak si vytvořit svůj vlastní a krásný domov? Prohlédněte si velkého průvodce koupí bytu. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Komentáře
 1. Marenka napsal:

  Super díky za článek 🙂 https://koupimprvnibyt.cz

 2. Elka napsal:

  Díky za článek

 3. Anet napsal:

  BYTY JSOU MOC DRAHÉ
  Trochu si rýpnu. A zítra budou levnější? – Nebudou levnejsi, ale to nevypovida nic o tom, ze jsou pro me vzhledem k memu prijmu drahé.

  Přistěhujete se do Prahy, rozkoukáte se, časem se dostanete k dobré práci a začnete slušně vydělávat. – Takze predpoklad je, ze kazdy „slusne vydelava“ ?

  Co kdybyste neměli na splátky? Nabízí se tedy jednoduchá otázka. A na nájemné budete mít vždy? Vždy budete muset někde bydlet a za své bydlení platit. – Ano, třeba ve spolubydlení se bavíme ale o úplně jiných částkách než nájem za celý byt. Případné dělení hypotéky alespoň s jedním člověkem zase předpokládá, že musíte mít partnera.

  A.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.