Má to smysl koupit byt za ty dnešní ceny?

Toužíte po vlastním bytě, ale pořád se vám zdají ceny bytů nějak vysoké a koupě bytu nedosažitelná? Trvá to už měsíce nebo dokonce roky a vy pořád nemáte vlastní byt?

Měl jsem v hlavě úplně stejné otázky, když jsem si v roce 2004 začal hledat můj první byt. Bylo mi 28 let. Potřeboval jsem akutně vyřešit vlastní bydlení. Musel jsem se odstěhovat z pronajatého bytu a do dalšího pronájmu jsem už jít rozhodně nechtěl.

Nebýt této situace, přemýšlel bych o koupi bytu jako většina mladých lidí asi dodnes.

Nebylo by lepší ještě chvíli s koupí bytu počkat, až začnou ceny klesat?

Setkávám se s tím, že hodně lidí s koupí bytu stále otálí. Nejdou do akce a výmluv mají mnoho. Jednou z nich jsou třeba rostoucí ceny bytů.

Můj první byt jsem si taky kupoval v době, kdy ceny stoupaly. Byl rok 2004. Byt jsem kupoval v developerském projektu, kde se byty v předchozích etapách prodávaly za 26 tis. Kč za metr čtvereční. Já si ho kupoval za 40 tis. Kč za metr čtvereční. Z toho jsem teda nadšený vůbec nebyl.

graf vývoje ceny bytů v ČR 2002 - 2015

Snadno a rychle zjistěte, jaké chyby můžete při koupi bytu udělat, a jak se jim vyhnout. >>

A jak to vidím dnes?

Jsem velmi spokojený. S odstupem jedenácti let se cena za metr čtvereční pohybuje kolem 63 tis. Kč.

Tím chci říci, že je potřeba přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Nemovitosti se zpravidla nekupují na pár měsíců. A pokud se přece jen rozhodnete v budoucnu prodat svůj byt, nemusíte to dělat v době, kdy ceny klesají. Váš byt přece můžete pronajmout a vyčkat na vhodnější dobu pro prodej.

Takže má odpověď je velmi jednoduchá.

Infografika, na které je panáček s citací Na nic nečekejte, pokud jste našli byt, který se vám líbí a způsob, jak ho financovat

Proč tedy koupit byt?

Hledání. Najít byt vám dá obrovskou práci. Pokud jste na tom ještě nezačali pracovat, tak to brzy poznáte. Je to nejdelší fáze v celém procesu. Může trvat měsíce i roky.

Byt jako investice. Uvažujte o koupi bytu taky jako investici. Jak budete schopni v důchodovém věku platit tržní nájemné, když nebudete mít vlastní byt? Nebylo by lepší na příklad místo nájemného 7.000 Kč měsíčně + poplatky za služby 2.500 Kč platit jen ty poplatky za služby a snížit si tak své životní náklady?

Spočítali jste si někdy částku, kolik už jste zaplatili na nájemném a mohli tyto peníze investovat do vlastního bytu?

Kolik to je?

infografika s výší nájemného za 1 měsíc, 5 let a 10 let

Ano, ceny bytů mohou v krátkodobých horizontech klesat. Ale představte si horizont 20 – 30 let. A o ten nám jde.

Bezpečně uložené peníze

Nemovitosti jsou výborným uchovatelem hodnoty a tyto hodnoty můžete v budoucnu vyzvedávat, až budete potřebovat.

Chybí vám plán, jak se dostat k vlastnímu bytu? Prohlédněte si velkého průvodce koupí bytu. >>

Jak se dostanete k vlastnímu bytu?

Je potřeba jít do akce!

Až když jsem začal skutečně hledat vlastní bydlení, zjistil jsem, že to není tak úplně nereálné koupit si byt. Chtělo to zkrátka jít do akce a zjistit, jestli jsou mé obavy opodstatněné. Ano ceny bytů stoupaly jako dnes a úrokové sazby hypoték se držely nad 5 %. Chtělo to prostě:

 • hledat nabídky
 • dělat prohlídky bytů
 • zjistit všechny možnosti, jak byt financovat

Vlastních úspor jsem měl minimum. Všechny překážky jsem překonal a po 6 měsících jsem můj první byt našel, financování vyřešil a dnes bydlím ve svém.

Co banka vyhodnocuje pro schválení hypotéky, se dozvíte v tomto článku >>

Mé doporučení

Nemá vůbec význam spekulovat nad tím, zda ceny bytů budou klesat. Nikdy nebudete vědět, kdy tato doba nastane. Díky tomu, nebudete schopni říci, zda nájemné, které budete dál platit, bude v součtu nižší než nějaká potenciální úspora na budoucí kupní ceně za byt.

Tip: Místo spoření začněte investovat

Pokud jste zvyklí pravidelně platit nájemné a ještě spořit (např. 7.000 Kč měsíčně + 2.000 Kč měsíčně), zkuste se už začít připravovat na koupi bytu. Disciplínu hradit své závazky máte, jen to transformujete do jiné formy.

Investujte!

Kolik vám banky půjčí (nejen) na koupi bytu právě dnes, můžete snadno zjistit tady. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt. Těší mě. Při tvorbě obsahu využívám všechny zkušenosti, které jsem získal při koupi vlastních bytů, jako bankovní poradce při poskytování hypoték, jako člen výboru společenství vlastníků bytových jednotek a asset manažer v realitním fondu při správě, nákupu a prodeji nemovitostí. Více o mně zde >>

Napsat mi můžete zde >>

Připojte se na Facebooku, Youtube a dalších sociálních sítích.

Získejte návod, jak se připravit na koupi svého prvního bytu jinak

Toužíte koupit si svůj první byt a vytvořit si vlastní a krásný domov? Chybí vám plán, jak toho úspěšně dosáhnout?

Získejte ZDARMA nezávaznou nabídku nejlepší hypotéky na trhu

Než začnete hledat svůj první byt, zjistěte, kolik vám dnes banky reálně půjčí.

Později, až se s prodávajícím dohodnete na ceně, vám najdeme nejlepší hypotéku na trhu.

Nabídka právních služeb při koupi bytu

Pročteme za vás všechny smlouvy, navrhneme úpravy ve váš prospěch a snížíme potenciální rizika, aby převod proběhl bezpečně a stali jste se skutečně novým vlastníkem bytu.

Komentáře
 1. Marie Houdková napsal:

  Dobrý den,
  souhlasím s Vámi, článek se mi líbí, mám stejný pohled. Svým dětem
  radím stejně, pořízení bytu brát také jako investici a neplatit
  zbytečně pronájem.

 2. Eva napsal:

  Pěkný článek, souhlasím s ním. Máte pravdu, že koupě bytu je mnohdy běh na dlouhou trať a potkat člověka může ledacos (nás například nekalé praktiky prodávajícího, ze kterého se nakonec vyklubal podvod – díky naším právníkům jsme to nakonec zvládli bez úhony).

  My byt našli asi po třičtvrtě roce. Navíc nájmy v Praze jsou opravdu vysoké, u nás to prakticky dorovná hypotéku. Jsme na stejných penězích, jen to bude za 30 let naše. A v cihlovém bytě se zahradou.

  Do začátku jsme neměli téměř žádné finance, jsme mladí (25 let), neměli jsme možnost podpory rodiny nebo dědictví, ale nedali jsme se a zvládli jsme to.

  Myslím, že pro člověka, který chce hodně cestovat nebo nemá jasno, kde chce celý život bydlet, hypotéka vhodná není – takoví pak často argumentují tím, že „byt ale stejně není váš, je banky“ apod. Ano, není JEŠTĚ můj. Za 30 let bude. Cestujeme také, je ne na půl roku – s ohledem na naše pracovní vytížení bychom stejně nechtěli.

  Tím chci říct, že pokud někdo jako my ví, že chce bydlet v Praze, našel pro sebe ideální byt a je disciplinovaný, tak hypotéka není překážkou. nájem člověk také platí. Je prostě důležité naučit se uvažovat ekonomicky, prioritizovat to, čeho chce člověk dosáhnout. Uskromnit se nám nevadí.

  Naopak jsme velmi vděční, že se nám podařilo sehnat si v tomto věku byt v Praze, a že budeme na stáří zajištění. Život asi přináší hodně, co ovlivnit nemůžeme, to je jasné. Ale pro nás je strašně důležité, že jsme ve vlastním bydlení. Přináší nám to naopak pocit jistoty – a mnohem větší, než když jsme byli v nájmu.

  Eva

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů