3 tipy, když hledáte byt v dnešní době

Jak vám jde hledání bytu? Náročné, že? Dnes mám pro vás 3 tipy, na co se zaměřit a vaše postupy trochu vylepšit. Obsah článku najdete taky ve videu nahoře.

Kdybyste měli nějaké další dotazy, nechte mi vzkaz v komentářích pod článkem.

Zadání poptávky u realitní kanceláře

Hledání bytu je zpravidla ta nejdelší fáze v celém procesu koupě bytu. Předpokládám, že vaším prvním krokem je vyhledávání bytů na realitních portálech.

Možná jste už zjistili, že nabídka bytů k prodeji se výrazně snížila.

Od začátku roku 2016 je nabídka inzerovaných bytů až o 50 % nižší.

Je to dáno velkou poptávkou po bytech v dnešních době, kterou pohání nízké úrokové sazby hypoték, omezení nové výstavby (problémy s povolováním staveb), a že se ekonomice daří. V některých částech obcí už třeba ani nenajdete byt o velikosti, kterou hledáte.

Realitní kanceláře mají plné databáze lidí, kteří byty hledají. Ty osloví jako první, když dostanou nějaký nový byt do prodeje. Ten se obvykle velmi rychle prodá a do běžné inzerce se vůbec nedostane.

animovaný obrázek - fronta lidí v kanceláři realitního makléře, který zrovna telefonuje

Mé doporučení tedy je, abyste taky zaregistrovali vaši poptávku u několika kanceláří a dozvěděli se tak o nabídce jako první. Svou poptávku můžete zaregistrovat i tady u mě. >>

Odebírejte nové články na váš e-mail. Navíc v prvním e-mailu dostanete ZDARMA praktický e-book 7 nejčastějších chyb při koupi bytu.

Vaše osobní údaje (jméno,email) jsou u mě v bezpečí a řídí se zásadami ochrany osobních údajů.

Přibližně 2x měsíčně vám budu posílat další hodnotné informace na téma koupě prvního bytu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko v patičce každého zaslaného mailu. David Přikryl

Oslovení majitelů bytů na přímo

Tradičním způsobem vyhledávání bytů je jejich hledání na internetu. Zkusit můžete ale jinou cestu, a to že sami oslovíte majitele bytů na přímo. Takto jsem si koupil svůj druhý byt.

animovaný obrázek: paní a pán stojící u výtahu, kteří spolu mluví o možnosti koupi bytu

V domě, ve kterém jsem bydlel, jsem dal vědět ostatním vlastníkům, že hledám byt. Asi po roce se mi jeden z vlastníků ozval, že má zájem byt prodat. Po koupi bytu jsem se dozvěděl, že se prodávající dostal do situace, kdy potřeboval peníze a má nabídka byla snadné řešení pro jeho problém.

Takže oslovení majitelů v domě, ve kterém bydlíte, je další možností. Nic to nestojí a za zeptání nic nedáte. Vyhnete se tomu, že se byt dostane do nějaké inzerce a cena by byla ještě případně vyšší.

Hledání novostaveb při zahájení prodeje

Ještě krátce k novostavbám. Dnešní situace je taková, že každý developer, který má stavební povolení na výstavbu bytového projektu, staví. Více o koupi bytu od developera v tomto článku >>

Zásoba nových bytů hlavně v Praze výrazně klesla díky problémům v povolovacích řízení nových staveb. Oproti roku 2015, kdy bylo k dispozici přes 6 tisíc volných bytů, je dnes na trhu o třetinu bytů méně. Developeři opakovaně zvyšují ceny, ale zájem o byty neopadá.

infografika s grafem poklesu nabídky bytů v roce 2016 oproti roku 2015 z 6.000 bytů na 4.000 bytů

Vždy platilo pravidlo, že koupit byt při zahájení prodeje bytového domu, je dobrá volba. Ceny jsou obvykle nižší a developer zvyšuje ceny podle zájmu kupujících. Dnes toto pravidlo určitě platí taky, ale je potřeba jednat rychle.

Chybí vám plán, jak se dostat k vlastnímu bytu? Prohlédněte si velkého průvodce koupí bytu. >>

Ještě vám něco vrtá hlavou? Nechte mi vzkaz v komentářích dole pod článkem.

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Budete platit 4% daň z nabytí nemovitosti při koupi bytu?

Lekli jste se? Ona se platí nějaká daň při koupi bytu? Ano, vždy to tak bylo. Ale…

Celý článek

Jak dlouho vám bude trvat vyřízení hypotéky?

Vyřídit hypotéku opravdu není záležitost jen pár dní.  Kde se to může zadrhnout a jak celý proces…

Celý článek

Má to smysl koupit byt za ty dnešní ceny?

Toužíte po vlastním bytě, ale pořád se vám zdají ceny bytů nějak vysoké a koupě bytu nedosažitelná?…

Celý článek

Výhody koupě družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví

Taky se vám moc nelíbí dnešní ceny bytů? Třeba právě pro vás může být řešením koupě družstevního…

Celý článek

Nejnovější články na blogu

[PŘÍBĚH] Konečně jsem koupil svůj první byt, ale jednoduché to nebylo

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…

Celý článek

5 příkladů, které by měla řešit vaše rezervační smlouva na byt jinak

Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…

Celý článek
Komentáře
  1. Tomas W. napsal:

    Koupi bytu hlavně není radno uspěchat. Jakmile někdo na vás tlačí, zvyšuje se riziko… Jinak tenhle blog hodně oceňuju. V případě nemovitostí jde o milionové obchody a dár pár stovek nebo tisícovek za radu se může násobně vrátit.
    Podle mě je taky důležité získat nejprve přehled o nabídce a ujasnit si co chci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů