3 tipy, když hledáte byt v dnešní době

Jak vám jde hledání bytu? Náročné, že? Dnes mám pro vás 3 tipy, na co se zaměřit a vaše postupy trochu vylepšit. Obsah článku najdete taky ve videu nahoře.

Kdybyste měli nějaké další dotazy, nechte mi vzkaz v komentářích pod článkem.

Zadání poptávky u realitní kanceláře

Hledání bytu je zpravidla ta nejdelší fáze v celém procesu koupě bytu. Předpokládám, že vaším prvním krokem je vyhledávání bytů na realitních portálech.

Možná jste už zjistili, že nabídka bytů k prodeji se výrazně snížila.

Od začátku roku 2016 je nabídka inzerovaných bytů až o 50 % nižší.

Je to dáno velkou poptávkou po bytech v dnešních době, kterou pohání nízké úrokové sazby hypoték, omezení nové výstavby (problémy s povolováním staveb), a že se ekonomice daří. V některých částech obcí už třeba ani nenajdete byt o velikosti, kterou hledáte.

Realitní kanceláře mají plné databáze lidí, kteří byty hledají. Ty osloví jako první, když dostanou nějaký nový byt do prodeje. Ten se obvykle velmi rychle prodá a do běžné inzerce se vůbec nedostane.

animovaný obrázek - fronta lidí v kanceláři realitního makléře, který zrovna telefonuje

Mé doporučení tedy je, abyste taky zaregistrovali vaši poptávku u několika kanceláří a dozvěděli se tak o nabídce jako první. Svou poptávku můžete zaregistrovat i tady u mě. >>

Odebírejte nové články na váš e-mail. Navíc v prvním e-mailu dostanete ZDARMA praktický e-book 7 nejčastějších chyb při koupi bytu.

Vaše osobní údaje (jméno,email) jsou u mě v bezpečí a řídí se zásadami ochrany osobních údajů.

Přibližně 2x měsíčně vám budu posílat další hodnotné informace na téma koupě prvního bytu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko v patičce každého zaslaného mailu. David Přikryl

Oslovení majitelů bytů na přímo

Tradičním způsobem vyhledávání bytů je jejich hledání na internetu. Zkusit můžete ale jinou cestu, a to že sami oslovíte majitele bytů na přímo. Takto jsem si koupil svůj druhý byt.

animovaný obrázek: paní a pán stojící u výtahu, kteří spolu mluví o možnosti koupi bytu

V domě, ve kterém jsem bydlel, jsem dal vědět ostatním vlastníkům, že hledám byt. Asi po roce se mi jeden z vlastníků ozval, že má zájem byt prodat. Po koupi bytu jsem se dozvěděl, že se prodávající dostal do situace, kdy potřeboval peníze a má nabídka byla snadné řešení pro jeho problém.

Takže oslovení majitelů v domě, ve kterém bydlíte, je další možností. Nic to nestojí a za zeptání nic nedáte. Vyhnete se tomu, že se byt dostane do nějaké inzerce a cena by byla ještě případně vyšší.

Hledání novostaveb při zahájení prodeje

Ještě krátce k novostavbám. Dnešní situace je taková, že každý developer, který má stavební povolení na výstavbu bytového projektu, staví. Více o koupi bytu od developera v tomto článku >>

Zásoba nových bytů hlavně v Praze výrazně klesla díky problémům v povolovacích řízení nových staveb. Oproti roku 2015, kdy bylo k dispozici přes 6 tisíc volných bytů, je dnes na trhu o třetinu bytů méně. Developeři opakovaně zvyšují ceny, ale zájem o byty neopadá.

infografika s grafem poklesu nabídky bytů v roce 2016 oproti roku 2015 z 6.000 bytů na 4.000 bytů

Vždy platilo pravidlo, že koupit byt při zahájení prodeje bytového domu, je dobrá volba. Ceny jsou obvykle nižší a developer zvyšuje ceny podle zájmu kupujících. Dnes toto pravidlo určitě platí taky, ale je potřeba jednat rychle.

Chybí vám plán, jak se dostat k vlastnímu bytu? Prohlédněte si velkého průvodce koupí bytu. >>

Ještě vám něco vrtá hlavou? Nechte mi vzkaz v komentářích dole pod článkem.

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Celý článek
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Celý článek
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…
Celý článek
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Celý článek

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Celý článek
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Celý článek
Komentáře
  1. Tomas W. napsal:

    Koupi bytu hlavně není radno uspěchat. Jakmile někdo na vás tlačí, zvyšuje se riziko… Jinak tenhle blog hodně oceňuju. V případě nemovitostí jde o milionové obchody a dár pár stovek nebo tisícovek za radu se může násobně vrátit.
    Podle mě je taky důležité získat nejprve přehled o nabídce a ujasnit si co chci.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.