Jste ve fázi, kdy přemýšlíte o koupi bytu a už v tuto chvíli víte, že na jeho financování budete potřebovat hypotéku? Možná budete překvapeni, ale banka neřeší jen váš příjem. Pokud vás nebaví číst, celý obsah článku je ve videu nahoře.
Jestli vám vrtá hlavou ještě něco dalšího, klidně mi nechte vzkaz v komentářích pod článkem.
U bonity záleží na tom, zda jste v zaměstnaneckém poměru nebo podnikatel (OSVČ). V tomto článku se budeme zabývat situací, kdy jste zaměstnanec.
Vaši bonitu banka zjistí z dotazníku a potvrzení od zaměstnavatele o vašich příjmech. Mzdová účtárna na formuláři banky uvede zpravidla váš čistý měsíční příjem za poslední 3 měsíce a průměr z posledního kalendářního roku. Dále se v potvrzení taky uvádí typ pracovního poměru. Zda máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou.
Kolik vám banky půjčí (nejen) na koupi bytu právě dnes, můžete snadno zjistit tady. >>
Druhým kritériem je zástavní hodnota nemovitosti. Banka si sama nechá zpracovat znalecký posudek na byt, který kupujete. Ocenění bytu vyjde ve znaleckém posudku zpravidla nižší než je kupní cena, kterou jste si dohodli s prodávajícím.
Banka přistupuje k ocenění bytu více obezřetněji. Hodnota podle posudku má bance říci, jak rychle by se dal byt prodat, aby se jí vrátili peníze co nejdříve. Čísla na obrázku jsou jen ilustrační.
Vzpomínám si, že u svého prvního bytu jsem zástavní hodnotu bytu vůbec řešit nemusel. Kupoval jsem si byt v developerském projektu. Developer nechal společně s bankou ocenit budoucí hodnotu všech bytových jednotek v domě, takže bylo potřeba jen vyhodnotit mou schopnost úvěr splácet. Doložil jsem potvrzení o příjmech od mého zaměstnavatele.
Druhý byt, který jsem kupoval, byl už starší. Znalecký posudek vyšel naprosto tragicky. Pracovníkovi banky i mně bylo naprosto jasné, že hodnota podle posudku vůbec nezohledňuje aktuální situaci na trhu. Nabídli mi, že se dá udělat expertní odhad. Ten už vyšel v pořádku. Ze svých vlastních zdrojů jsem navíc oproti mému původnímu záměru dofinancoval asi 60 tis. Kč.
Při schvalování úvěru vyhodnocuje banka nejen vaši bonitu, ale taky kvalitu zajištění, kterou jí poskytnete. Tedy vámi kupovaný byt, který si banka nechá ocenit.
Omluva všem OSVČ. Video pro OSVČ jsem později nenatočil, protože každá banka vyhodnocuje příjmy podnikatelů úplně jinak.
Obecně doporučuji probrat vaši situaci individuálně, abyste pak při schvalování úvěru nebyli něčím zbytečně zaskočeni. Můžete mi nechat vzkaz tady. >>
Pokračovat na 2. část tohoto článku můžete ZDE >>
Odebírejte nové články na váš e-mail. Navíc v prvním e-mailu dostanete ZDARMA praktický e-book 7 nejčastějších chyb při koupi bytu.
Vaše osobní údaje (jméno,email) jsou u mě v bezpečí a řídí se zásadami ochrany osobních údajů.
Přibližně 2x měsíčně vám budu posílat další hodnotné informace na téma koupě prvního bytu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko v patičce každého zaslaného mailu. David Přikryl
Zastupování kupujícího
Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.
Poptávka na hledaný byt
Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.
Zastupování prodávajícího
Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.
Vyřízení hypotéky
U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.
Nejčtenější články na blogu
Nejnovější články na blogu