Jak postupovat při koupi bytu bez realitky?

Jste právě ve fázi hledání bytu a nacházíte nabídky nejen realitních makléřů, ale taky přímo majitelů bytů? Je to pro vás jako kupujícího snadnější cesta? Své vlastní zkušenosti jsem dal do tohoto článku. Pokud se raději díváte než čtete, najdete celý článek ve videu nahoře.

Jestli máte nějaké další dotazy, klidně mi nechte vzkaz v komentářích pod článkem.

Kdo je váš prodávající?

Setkat se můžete se dvěma skupinami prodávajících. S těmi více zkušenými. To jsou třeba lidé, kteří v realitách pracují nebo už prodali více bytů. Vědí, jak byt inzerovat, jak by měl být připraven na prohlídky, jak vypadá standardní struktura při převodu bytu a podobně.

animovaný obrázek dva právníci v kuchyni svého bytu s kupujícím. Právníci říkají, že vše na prodej připravili.

Ta druhá skupina jsou ti méně zkušení. Prodávají svůj byt poprvé v životě. Neví, jak celý proces standardně probíhá, začali sami inzerovat. Neví, jak správně připravit byt na prodej.

animovaný obrázek paní (prodávající sedí ve vaně) a ptá se kupujícího, jestli se mu byt líbí

Logicky se vám bude mnohem lépe spolupracovat s těmi, kteří jsou zkušení. Budou vědět, co pro vás jako kupujícího znamená, připravit si na příklad financování na koupi bytu. Zprocesování celé hypotéky včetně znaleckého ocenění bytu ze strany banky může trvat i několik týdnů. Kolik času vám to může zabrat v tomto článku. >>

Když si budete brát hypotéku, prodávající taky musí být smířený s tím, že s vaší bankou podepíše zástavní smlouvu na svou bytovou jednotku, abyste obratem mohli načerpat peníze z hypotéky do úschovy. To se obvykle prodávajícím hodně nelíbí a v případě těch nezkušených je potřeba velkého vysvětlování. Více o úschově kupní ceny v tomto článku >>

Odebírejte nové články na váš e-mail. Navíc v prvním e-mailu dostanete ZDARMA praktický e-book 7 nejčastějších chyb při koupi bytu.

Vaše osobní údaje (jméno,email) jsou u mě v bezpečí a řídí se zásadami ochrany osobních údajů.

Přibližně 2x měsíčně vám budu posílat další hodnotné informace na téma koupě prvního bytu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko v patičce každého zaslaného mailu. David Přikryl

V čem se při prodeji bytu bez realitního makléře neobejdete?

Nastavení férové prodejní ceny

I když budete na koupi bytu pracovat s těmi zkušenými prodávajícími, bez porady s realitním makléřem se zpravidla neobejdete pro správné nastavené prodejní ceny. Nemůžete spoléhat na cenové mapy, které jsou zveřejňovány se zpožděním a na jiné nabídkové ceny bytů na internetu už vůbec ne.

Chápu, že někteří z vás můžou být vůči kvalitám realitních makléřů skeptičtí. Ale když najdete opravdu šikovného realitního makléře, který v dané lokalitě pracuje, může vám skvěle a hlavně zdarma poradit. Makléř ví, za jaké ceny se byty v poslední době prodaly, protože realizuje více obchodů.

animovaný obrázek v koupelně, kde je prodávající, kupující a realitní makléř. Realitní makléř vysvětluje, že poslední obdobné byty se prodaly za nižší cenu.

Mediační role realitního makléře

Při koupi bytu se můžete dostat do situace, kdy by bylo určitě lepší nechat některé záležitosti na realitním makléři. Může se jednat o některé citlivé záležitosti, když je vám třeba trapné říci prodávajícímu něco přímo do očí. Anebo se na něčem zaseknete a makléř by mohl s jeho zkušenostmi nabídnout nové řešení.

Pokud budete jednat s nezkušeným prodávajícím, budete roli makléře možná postrádat v tom, aby někdo vnesl do celé transakce řád. Koupě bytu může trvat i několik týdnů až měsíců. Takže dohady s prodávajícím na každé maličkosti pak mohou celý proces značně prodloužit nebo úplně zmařit.

Chybí vám plán, jak si vytvořit svůj vlastní a krásný domov? Prohlédněte si velkého průvodce koupí bytu. >>

Má vlastní zkušenost s koupí bytu bez realitky

Když jsem si kupoval první byt, narazil jsem na nabídku manželů. Oba byli právníci. Takže ta zkušenější skupina prodávajících. Byt byl perfektně na prodej připraven, i na ceně jsme se dohodli.

Vše se ale zaseklo na dohodě o převodu bytu. Manželé si představovali, že jim celou kupní cenu pošlu obratem na jejich účet hned potom, co podepíšeme kupní smlouvu a podáme návrh na vklad do katastru nemovitostí. Nechtěli využít úschovu kupní ceny. Potřebovali peníze rychle na zaplacení jejich nového bytu. Byl rok 2004. V té době se o exekucích ještě tolik nemluvilo. Bez úschovy peněz jsem rozhodně pokračovat nechtěl a z celého prodeje sešlo. Více o úschově kupní ceny v tomto článku >>

animovaný obrázek. Dva právníci klečí v kuchyni před kupujícím a prosí ho, aby jim zaplatil hned.

O několik let později jsem kupoval druhý byt. Bylo to v domě, ve kterém jsem bydlel a prodávajícího jsem trochu znal. Jediné, na čem jsme se potřebovali dohodnout, byla kupní cena. Vyřešili jsme to tak, že jsme oslovili dva místní realitní makléře. Ti nám dali návrh jejich prodejní ceny. Z obou cen jsme udělali průměr a odečetli provizi makléře. Tato cena byla pro nás oba akceptovatelná.

Co si zapamatovat při koupi bytu bez realitky

Lépe se vám bude vždy jednat se zkušenými prodávajícími, kteří ví, jak byt na prodej připravit, jaká časová náročnost je spojena s tím, když si berete na financování bytu hypotéku a jakou součinnost vám musí prodávající pro načerpání hypotéky poskytnout.

Kolik vám banky půjčí (nejen) na koupi bytu právě dnes, můžete snadno zjistit tady. >>

Ještě vám něco vrtá hlavou? Nechte mi klidně vzkaz v komentářích pod článkem.

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Budete platit 4% daň z nabytí nemovitosti při koupi bytu?

Lekli jste se? Ona se platí nějaká daň při koupi bytu? Ano, vždy to tak bylo. Ale…

Celý článek

Jak dlouho vám bude trvat vyřízení hypotéky?

Vyřídit hypotéku opravdu není záležitost jen pár dní.  Kde se to může zadrhnout a jak celý proces…

Celý článek

Má to smysl koupit byt za ty dnešní ceny?

Toužíte po vlastním bytě, ale pořád se vám zdají ceny bytů nějak vysoké a koupě bytu nedosažitelná?…

Celý článek

Co byste měli vědět předtím, než podepíšete rezervační smlouvu na koupi bytu

Nenechte se zmýlit tím, že rezervační smlouva vás k ničemu zásadnímu nezavazuje. Právě naopak. S prodávajícím se…

Celý článek

Nejnovější články na blogu

Co by vám nemělo uniknout, když kupujete družstevní byt

Zvažujete koupi družstevního bytu? V tomto případě si nekupujete nemovitost, ale členský podíl v družstvu. O tom, jak funguje…

Celý článek

Proč (ne)ustupovat prodávajícímu při koupi bytu a přebírat rizika na sebe

Představte si, že konečně najdete byt, který se vám líbí. Teď se máte s prodávajícím dohodnout na způsobu…

Celý článek
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů