Proč (ne)ustupovat prodávajícímu při koupi bytu a přebírat rizika na sebe

Představte si, že konečně najdete byt, který se vám líbí. Teď se máte s prodávajícím dohodnout na způsobu převodu bytu, vyřídit si hypotéku a tak dál. Bohužel se vám může stát, že prodávající začne přicházet s návrhy, které při převodu bytu vyřeší nějaký jeho problém. Bohužel tím často přenáší rizika nebo další finanční náklady přímo na vás.

Vzpomínáte si na film Kulový blesk, jak se ta důchodkyně ptala mladé rodiny: “A ta pračka je vaše? Ta nepatří k bytu?“ Řešila problém, že nebude mít v domě prádelnu, protože tam, kde bydlí ji má. Takto by si musela koupit vlastní pračku. Toto je samozřejmě obrácená situace, kdy něco řeší kupující. Ale s prodávajícími je to úplně stejné.

Čert vem pračku. To je ještě celkem malá částka. V dnešní době jsou prodávající schopni, na vás přehodit mnohem větší problémy.

Tady je jeden příklad za všechny. Řešili jsme ho s klientem, který využil našich právních služeb. >>

V tomto článku jste se už dozvěděli, že při koupi bytu je standardní postup tento:

  1. Podepíšete s prodávajícím kupní smlouvusmlouvu o úschově kupní ceny >>
  2. Vaše peníze (dohodnutou kupní cenu) převedete k uschovateli (na účet advokáta, notáře nebo banky)
  3. Uschovatel vyplatí prodávajícímu kupní cenu teprve po splnění odkládacích podmínek

Zásadní podmínkou v případě osobního vlastnictví je zápis vašeho nového vlastnického práva do katastru nemovitostí. V případě družstevního bytu je to okamžik, kdy dojde k převodu členských práv na vás.

Podstatou je, že celou dobu na ty své peníze vidíte, než je uschovatel (advokát, notář nebo banka) vyplatí prodávajícímu. Máte tak jistotu, že vám nikdo s vašimi penězi neutečete a vy se bezpečně stanete novým vlastníkem.

Detailnější informace k tomuto postupu najdete v mém e-booku, který si můžete stáhnout zdarma ZDE. >>

A co se stalo v našem příkladu?

Prodávající požádal našeho klienta (kupujícího), aby mu poslal 500 tis. Kč jako zálohu předem na jeho osobní účet. Ne k uschovateli.

Jaký problém řešil prodávající?

Prodávající si v té samé době kupoval nový byt a potřeboval složit první zálohu. Aby si problém vyřešil, požádal o peníze našeho klienta. Vidíte to riziko pro kupujícího? Někomu, koho vůbec neznáte, máte poslat 500 tis. Kč, aby vám svůj byt prodal.

Samozřejmě existují způsoby, jak papírově tuto situaci ošetřit v případě, že by se vám tato záloha nevrátila zpět. Na příklad smluvní pokuta, směnka atd. Tak on papír snese všechno. Ale kdo by se pak chtěl roky soudit, pokud by při převodu něco neklaplo. Standardem při převodu bytu je externí úschova kupní ceny, abyste pořád viděli na své peníze.

Problém v našem příkladu pramení úplně zbytečně z toho, že si prodávající nedokáže sehnat krátkodobé financování na 500 tis. Kč. Takto velké riziko potom přenáší na kupujícího a celou transakci zbytečně protahuje.

Doporučení

Prodávajícímu můžete určitě v řadě věcí vyhovět. Je potřeba ale myslet na to, jak velké riziko tím přenášíte sami na sebe, a jestli jste ochotni ho podstoupit.

Při koupi bytu neponechejte nic náhodě, praktickým pomocníkem vám bude tento Velký průvodce. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.