Výhody koupě družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví

Taky se vám moc nelíbí dnešní ceny bytů? Třeba právě pro vás může být řešením koupě družstevního bytu, který si pak budete moci převést do osobního vlastnictví. Ceny družstevních bytů jsou o něco nižší a taky ušetříte hodně na daních.

Na mém blogu jste se už mohli dočíst, že družstvo je vlastně taková firma, která vlastní celý bytový dům. Vy si kupujete podíl v této firmě (členský podíl) a jako člen družstva užíváte byt na základě nájemní smlouvy. Obvykle za symbolické nájemné.

Dřívější články o tom, co je družstevní a osobní vlastnictví bytů, najdete ZDE:

Při koupi družstevního bytu je bohužel složitější získat hypotéku. Kupujete si jen členský podíl v družstvu a tak nemáte možnost dát bance do zástavy kupovaný byt, což je nezbytná podmínka pro získání hypotéky. Řešením je, že jako nový člen družstva převedete byt do osobního vlastnictví, pokud ta možnost v daném domě existuje.

Kdy můžete převést družstevní byt do osobního vlastnictví?

Pro převod do osobního vlastnictví je potřeba splnit určité podmínky, které bude požadovat i vaše banka, u které budete žádat o hypotéku. Těmi podmínkami jsou zejména:

  • Družstvo schválilo převod bytů do osobního vlastnictví
  • Družstvo vložilo do katastru nemovitostí dokument „prohlášení vlastníka“, který rozděluje dům na bytové jednotky, které se dají samostatně převádět
  • Máte návrh smlouvy o převodu bytové jednotky z družstva na vás
  • Obvyklou podmínkou družstva je taky úplné splacení tak zvané anuity. Družstva splácí často ještě dnes historické úvěry z doby privatizace bytových domů. A anuita je poměrná splátka člena družstva na těchto úvěrech.

Jaké jsou výhody koupě družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví?

Úspora na kupní ceně

Družstevní byty jsou o něco levnější, protože okruh potenciálních kupujících je kvůli omezeným možnostem financování menší. Třeba o 10 % oproti bytům v osobním vlastnictví. Samozřejmě to záleží na spoustě dalších faktorů. Při koupi bytu za 3 mil. Kč byste tak mohli ušetřit třeba 300.000 Kč.

Úspora na dani z nabytí nemovitosti

Tato daň byla zrušena pro všechny převody po 1. 12. 2019.

Získání hypotéky

Nejčastější postup získání hypotéky na koupi družstevního bytu s možností převodu do osobního vlastnictví je tento:

  • U prodávajícího a družstva si ověříte, že cesta k převodu bytu do osobního vlastnictví je otevřená (výše popsané podmínky jsou splněny).
  • Bance doložíte doklady, které prokazují reálnost převodu bytu do osobního vlastnictví (výpis z katastru, návrh smlouvy o převodu bytu do vašeho vlastnictví apod.).
  • Banka vám poskytne překlenovací úvěr na koupi členského podílu v družstvu.
  • Společně s družstvem zajistíte převod bytové jednotky na vás. Banka vám na to dá obvykle 12 měsíců.
  • V posledním kroku vám banka poskytne hypotéku, kterou se splatí překlenovací úvěr.

Počítejte s tím, že úrokové sazby za překlenovací úvěr budou vyšší než za hypotéku, protože banka ještě nemá v zástavě bytovou jednotku. Je to pro ni jiné riziko, protože je úvěr bez zajištění. Jak se snadno dostanete k té nejlepší hypotéce, se dozvíte ZDE >>

Doporučení

Pokud potřebujete na financování bytu hypotéku a líbí se vám nějaký družstevní byt, zkuste prověřit, jestli by se nedal obratem převést do osobního vlastnictví. Výhody už znáte, nižší kupní cena a neplatíte daň z nabytí nemovitosti. 😊

Další užitečné informace, jak správně postupovat při koupi bytu, najdete v tomto návodu. >>

David Přikryl

Jsem autor projektu Koupím první byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně.

Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>>

Nechcete být na koupi nebo prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Co se vám ještě bude při koupi nebo prodeji bytu hodit?

Zastupování kupujícího

Kupujete v Praze nový byt a nechcete být na to sami? Už byste si chtěli užívat svého nového bydlení? S námi se dostanete ke svému novému bytu rychleji a bezpečně.

Poptávka na hledaný byt

Chcete koupit v Praze byt a nedaří se vám ho najít? Zadejte svou poptávku a dozvíte se o nabídkách jako první, než se dostanou do veřejné inzerce.

Zastupování prodávajícího

Chcete prodat svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně? Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

Vyřízení hypotéky

U všech bank vám prověříme, kolik vám dnes půjčí, najdeme vám hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, a vyřídíme všechno papírování.

Nejčtenější články na blogu

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena k 26. 9. 2020. Pokud jste podali vklad do katastru nemovitostí…
Celý článek
Při koupi bytu se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat přenést do kupní smlouvy správné výměry bytu.…
Celý článek
Dohoda s prodávajícím na kupní ceně je odrazový můstek k tomu, abyste se domluvili, jak na vás byt převedete…
Celý článek
Koupí bytu vše nekončí. Právě naopak. Víte, co je to SVJ a jak funguje? Jaká máte práva…
Celý článek

Nejnovější články na blogu

Už jste našli svůj první byt nebo ještě pořád hledáte? Před pár dny jsem se sešel s Tomášem,…
Celý článek
Nedávno se na mě obrátila Markéta, jedna ze čtenářek mého blogu, která potřebovala pomoc při koupi bytu.…
Celý článek
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.